top of page
Szukaj

Ballady i Romanse już w TeTaTeT


Już jutro (15.12) o godzinie 18:00 odbędzie się pierwszy pokaz premierowy dla uczniów i nauczycieli kieleckich szkół najnowszego spektaklu! Tym razem nasz teatr zmierzył się z klasyką - dziełem Adama Mickiewicza "Ballady i Romanse".


Spektakl oparty na jednym z najważniejszych dzieł literatury polskiej zrealizowany w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu Romantyczność 2022, związanego z dwusetną rocznicą wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza.

Przedstawienie „Ballady i Romanse” w wykonaniu Teatru TeTaTeT to kompilacja wybranych utworów dzieła Mickiewicza w zwartą i jak najbardziej przystępną w odbiorze opowieść. W spektaklu mieszają się historie i zdarzenia m.in. ze Świtezianki, Romantyczności, Ucieczki, Liliji czy Pani Twardowskiej.


Treści Wieszcza ściśle i wiernie zachowane w scenicznych inscenizacjach wydobywają całkiem inny wymiar odnosząc się do współczesnych wydarzeń i nabierają one dzięki temu całkiem innego wydźwięku. Pozostają one jednak w całkowitej harmonii z głównym kierunkiem i ideą epoki, eksponując jej wartości takie jak folklor, ludowość, doniosłość przestrzeni duchowej, a także podkreślając wagę i istotę odpowiedzialności za czyny. Obserwując bohaterów i poznając historię poszczególnych utworów widz wchodzi w niezwykły, osobliwy czasem przeraźliwy i nieco tajemniczy świat wywodzący się z szaleństwa i zbrodni.

Konfrontacja współczesności i elementów ludowości – obrzędowości, której źródłem są ludowe wierzenia i prawdy moralne po dramaty zwykłych ludzi. Aż wreszcie oniryzmu kiedy przenika się doświadczenie koszmaru krzywdy i poczucie konsekwencji swoich czynów. Romantyczne teksty uzupełniają współczesne akcenty oraz swoista umowność i prostota scenografii, która pozwala odbiorcy na posługiwanie się własną wyobraźnią. Całość dopełnia i podkreśla różnorodna muzyka autorstwa Wojciecha Lisowicza oraz współczesne projekcje stworzone przez Przemysława Żmiejko, które nawiązują jednak do głównego nurtu dla myśli romantycznej, czyli pojęcia natury i zachodzących pośród niej zdarzeń międzyludzkich. Wszystkie środki w korelacji z konstrukcją wykorzystanych tekstów Mickiewicza budują wyrazistą aczkolwiek sensualną opowieść.


Obsada: Teresa Bielińska / Ewa Pająk Mirosław Bieliński Magda Szczepanek / Ewelina Gnysińska Karol Czajkowski / Łukasz Oleś Marcin Brykczyński / Andrzej Cempura


Reżyseria: Praca zbiorowa aktorów pod opieką artystyczną Teresy Bielińskiej Projekcje: Przemysław Żmiejko Muzyka: Wojciech Lisowicz Reżyseria światła: Piotr Motyl i Grzegorz Matuszczyk Realizacja dźwięku: Robert Rosołowski

Spektakl powstał przy wsparciu Prezydenta Miasta Kielce w ramach zadania publicznego.

Dziekujęmy serdecznie Miasto Kielce.

Dziękujemy również serdecznie za wsparcie przy realizacji projektu naszemu partnerowi - Kieleckie Centrum Kultury ----- Kolejny spektakl szkolny 16.12.2022r. godz. 10:00 - uczniowie Cyprian Kamil Norwid w Kielcach

Oficjalna Premiera 07.01.2023r. godz. 16:00

Zapraszamy jak zawsze na MAŁĄ SCENĘ Kieleckiego Centrum Kultury!
46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page