top of page

czw., 15 gru

|

Kielce

Ballady i Romanse | Adam Mickiewicz / scena kameralna KCK

Ballady i Romanse | Adam Mickiewicz / scena kameralna KCK
Ballady i Romanse | Adam Mickiewicz / scena kameralna KCK

Czas i lokalizacja

15 gru 2022, 18:00

Kielce, plac Moniuszki 2B, 25-334 Kielce, Polska

O wydarzeniu

Spektakl oparty na jednym z najważniejszych dzieł literatury polskiej zrealizowany w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu Romantyczność 2022, związanego z dwusetną rocznicą wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza.

Przedstawienie „Ballady i Romanse” w wykonaniu Teatru TeTaTeT to kompilacja wybranych utworów dzieła Mickiewicza w zwartą i jak najbardziej przystępną w odbiorze opowieść. W spektaklu mieszają się historie i zdarzenia m.in. ze Świtezianki, Romantyczności, Ucieczki, Liliji czy Pani Twardowskiej.

Treści Wieszcza ściśle i wiernie zachowane w scenicznych inscenizacjach wydobywają całkiem inny wymiar odnosząc się do współczesnych wydarzeń i nabierają one dzięki temu całkiem innego wydźwięku. Pozostają one jednak w całkowitej harmonii z głównym kierunkiem i ideą epoki, eksponując jej wartości takie jak folklor, ludowość, doniosłość przestrzeni duchowej, a także podkreślając wagę i istotę odpowiedzialności za czyny. Obserwując bohaterów i poznając historię poszczególnych utworów widz wchodzi w niezwykły, osobliwy czasem przeraźliwy i nieco tajemniczy świat wywodzący się z szaleństwa i zbrodni.

Konfrontacja współczesności i elementów ludowości – obrzędowości, której źródłem są ludowe wierzenia i prawdy moralne po dramaty zwykłych ludzi. Aż wreszcie oniryzmu kiedy przenika się doświadczenie koszmaru krzywdy i poczucie konsekwencji swoich czynów. Romantyczne teksty uzupełniają współczesne akcenty oraz swoista umowność i prostota scenografii, która pozwala odbiorcy na posługiwanie się własną wyobraźnią. Całość dopełnia i podkreśla różnorodna muzyka autorstwa Wojciecha Lisowicza oraz współczesne projekcje stworzone przez Przemysława Żmiejko, które nawiązują jednak do głównego nurtu dla myśli romantycznej, czyli pojęcia natury i zachodzących pośród niej zdarzeń międzyludzkich. Wszystkie środki w korelacji z konstrukcją wykorzystanych tekstów Mickiewicza budują wyrazistą aczkolwiek sensualną opowieść.

Obsada:

Teresa Bielińska / Ewa Pająk

Mirosław Bieliński

Magda Szczepanek / Ewelina Gnysińska

Karol Czajkowski / Łukasz Oleś

Marcin Brykczyński / Andrzej Cempura

Reżyseria: Praca zbiorowa aktorów pod opieką artystyczną Teresy Bielińskiej

Projekcje: Przemysław Żmiejko

Muzyka: Wojciech Lisowicz

Reżyseria światła: Piotr Motyl i Grzegorz Matuszczyk

Realizacja dźwięku: Robert Rosołowski

Spektakl powstał przy wsparciu Prezydenta Miasta Kielce w ramach zadania publicznego.

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page